Putopis: Halštat (Austrija) – Vikend u letnjikovcu Franca Jozefa

Autor: Jovan Gajić

Osim do bližih destinacija među našim turistima sve su popularnija puotvanja do malo udaljenijih mesta koja se, uz dobru organizaciju mogu obići za jedan dan. Jedna od najzanimljivijim među njima je poseta gradiću Halštat, na obali istoimenog jezera.

Šetnja bajkovitim jezerom, obilazak najstarijeg aktivnog rudnika soli u svetu, poseta dvorcu Franca Jozefa u kojem se još čuva penkalo kojim je jula 1914. objavljen rat Srbiji, degustacija čuvenih „išlera“, vožnja žičarom sa koje se pruža prelep pogled na okolinu…. I sve to za samo jedan vikend, bez spavanja u hotelu ili potrebe da se za takav „izlet“ u Austriju na poslu uzimaju slobodni dani.

Osim bližih destinacija kao što su Sarajevo, Temišvar, Segedin, Pečuj, mađarske banje… među našim turistima sve su popularnija i udaljenija mesta, koja se takođe mogu obići za jedan dan. Na takva putovanja obično se kreće u petak uveče, a vraća u nedelju u ranim jutarnjim časovima, a osim u svojoj režiji do ovih destanicja aranžmane imaju i brojne agencije. Prednosti takvih aranžmana je što su jeftiniji, budući da se ne boravi u hotelu i što kraće traju,  tako da nije neophodno planirati ih u vreme praznika niti zbog njih uzimati slobodne dane. Ovakvi aranžmani, uz doplate za fakultativne izlete, ulaznice…, obično ne koštaju više od 100 evra po osobi, što posebno u doba krize za većinu predstavlja olakšavajuću okolnost. Pored već dobro poznatih destinacija do Soluna, Venecije, Beča, među našim turistima u poslednje vreme sve su popularnija i putovanja za Halštat, bajkovito selo na obali istoimenog jezera u oblasti Salckamergut u Austriji. Šta je sve na raspolaganju posetiocima koji se za ovo mesto opredele?

Halštat je simpatičan gradić, sa manje od hiljadu stanovnika na obali istoimenog jezera. Smešten je na steni zbog kojeg je dugo bio nepristupačan i izolovan od ostalih mesta. Tamo se nalazi najstariji aktivni rudnik kamenog uglja na svetu, kao i praistorijsko nalazište poznato pod nazivom „halštatska kultura“. Zbog kamenitog terena na mesnom groblju nije bilo dovoljno prostora, pa su posmrtni ostaci, uz saglasnost rodbine još od 17 veka, posle izvesnog vremena vađeni, izlagani suncu, obeleživani inicijalima i premeštani u kosturnicu. Potom su one oslikavane, pa ova kosturnica, sa oko 700 lobanja danas predstavlja turističku atrakciju. Tu je i evangelistička crkva iz 16 veka, muzej, ugostiteljski objekti, vidikovci sa kojeih se pruža prelep pogled na okolinu, pa nije čudo što ova destinacija privlači turiste iz svih delova sveta, objašnjava Irena Todorović, turistički vodič iz Beograda.

Za izlazak ovog mesta iz „ilegale“ posebno je bilo značajno probijanje tunela dinamitom, posle čega se ono otvorilo prema svetu. Dobri putevi, aerodromi u Salcburgu i drugi većim gradovima, izgradnja žičare, ali i snimanje čuvenog crtanog filma „Zaleđeno kraljevstvo“ za čiju je inspiraciju poslužila upravo njegova okolina, uticalo je da ovo mesto, tokom čitave godine posećuje veliki broj turista iz celog sveta. Osim evropljana ima i veliki broj turista iz SAD, ali i Kine, Japana i drugih zemalja… Ovaj gradić u „piku“ sezone dnevno poseti i do 10 hiljada turista, zbog čega su i njegovi meštani svojevremeno prtestvovali, tražeći da se gužve smanje.

Tokom boravka u Halštatu, osim u šetnjama, degustaciji specijaliteta iz ovot dela Austrije, poseti muzeju i Trgu Brunen, uživanju u panorami kojom dominiraju jezero i pitoreskne kuće ukrašene muškatlama vreme se može  iskoristiti i za vožnju žičarom do obližnih vidikovaca. Pošto aranžman obuhvata celodnevni boravak mnogi ga koriste i za fakultativni izlet  Naše agencije obično se odlučuju za posetu mestima Sveti Volfgang na istoimenom jezeru, koje je poznato po opereti, slavnim hotelima, ali i kupalištima u letnjem periodu, kao i Sveti Galen u kojem se nalazi kuća Mocartove majke i lepi trgovi sa oslikanim fasadama. Ova mesta nalaze se blizu Halštata i posebno su popularna leti. Inače, u celom tom regionu nalazi se 76 jezera, a zbog prelepih krajolika i bogatog kulturnog nasleđa ovaj deo Austrije nalazi se pod zaštitom UNESKA.

Druga popularna destinacija, do koje se takođe brzo može doći iz Halštata je Bad Išl, gradić sa oko 15 hiljada stanovnikalj koji je i jedna od poznatijih banja u Austriji. Nalazi se na oko 500 metara nadmorske visine na obalama reka Išl (po kojoj je dobio ime ) i Traun, a zbog prirodnih lepota i lekovitih izvora posećivali su ga i vladari iz dinastije Habzburg.

-Jedno od obeležja Bad Išla je letnjikovac u kome su mnogo vremena provodili car Franc Jozef i njegova supruga carica Sisi. Upravo odavde je poslat i čuveni telegram kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji, a još se čuva i penkalo kojim je on bio potpisan. Osim po letnjikovcu Franca Jozefa ovde se nalazi i čuvena poslastičarnica „Zauner“ u kojoj se mogu probati „išleri“ poslastica koja je jedan od simbola Austrije, ali i šetališta, parkovi, termalni izvori, poznati hoteli, crkve… Mesto odiše aristokratskim duhom po kojem je bilo čuveno još u 19 veku, ističe Irena Todorović.

Kada se sve to obiđe, dođe vreme za povratak kući… Inače, vožnjaa autobusom od Beograda do Halštata i ostalih mesta regije Salckamergut u zavisnosti od gužvi na putu i zadržavanja na granici obično traje od 10 do 12 časova. U Halštat se stiže u ranim jutarnjim časovima, a kući se, u zavisnosti od programa i godišnjeg doba kreće između 17 i 19 časova. Naravno, ko ide u „sopstvenoj režiji“ sam planira vreme, a ukoliko mu se dopadne može i da produži boravak, odnosno prenoći u nekom od mnogobrojnih hotela.  Dolaze nam toplo vreme i dugi dani, a maj i jun su i inače, po mnogima najlepši period za putovanja. Možda su Halštt, Bad Išl i druge znamenitosti ovog dela Austrija pravi izbor za vas….

Jovan Gajić